Çalışma Saatlerimiz: 08:30 - 18:30 Pzts - Cmts

BİZE GELMEDEN ÖNCE

Laboratuvarımıza'a gelmeden önce test sonuçlarınızın daha sağlıklı çıkması için aç olmanız uygundur. Ancak bazı testlerde özellikle açlık gerektirir. Standart olarak akşamdan başlayan 10-12 saatlik açlıkla sabah saatlerinde gelinmesi uygundur. Eğer bu mümkün değilse laboratuvar yetkilisine ve doktorunuza sonuçlarınızın sağlıklı bir şekilde değerlendirilmesi için açlık sürenizi bildiriniz.

Laboratuvarımız'a aç gelmeniz demek su ; (az miktarda olabilir), sigara, çay,kahve vb. dahi içmemeniz demektir. Her birinin metabolizmada farklı etkileri olduğu için sonuçların beklenenden farklı çıkmasına neden olabilir.

Mümkünse laboratuvara gelmeden önce telefon ederek sizden istenen tetkikleri okuyup almanız gereken önlemler olup olmadığını danışınız.

Laboratuvarımıza gelmeden önce sizlere yararlı olacak bilgiler aşağıda sunulmuştur. Doğru ve güvenilir sonuç alabilmek için bu kurallara uyulması gerekmektedir.

12 SAAT AÇLIK GEREKTİREN TESTLER
Alkali fosfataz Laktat
Alkali fosfataz izoenzimleri Leptin
Beta – Crosslaps ( Beta – CTx) Lipoprotein (a)
Büyüme hormonu ( GH ) Osteokalsin
C-peptid Parathormon ( PTH )
Çinko Potasyum
Demir Safra asitleri
Folik asit Serbest yağ asitleri ( FFA )
Fosfor Trigliseridler
Gastrin Tübüler fosfor reabsorbsiyonu
Glukoz Vitamin B 12
Homosistein Vitamin D ( 25-hidroksi vitamin D )
İnsülin Vitamin D3 ( 1,25-dihidroksi vitamin D3)
Kalsitonin Vitamin E
Kolesterol ( total , LDL , HDL , VLDL )  
Kortizol  

24 SAATLİK İDRAR TESTLERİ

İdrardaki birçok metabolitin analizi 24 saatlik idrarda yapılır. Analizi yapılacak maddelerin bozulmadan korunabilmesi için gerekli koruyucu maddeler , idrar toplanmaya başlamadan önce toplama kabına konulmalıdır. Bu konuda bütün şubelerimize başvurabilir, uygun özellikteki toplama kaplarını ücretsiz olarak temin edebilirsiniz.

24 SAATLİK İDRAR TOPLANMASI

  1. Sabah ilk idrar atılarak mesane boşaltılır.
  2. İkinci idrardan itibaren 24 saat süresince yapılan idrarların tamamı , idrar toplama kabı içine toplanır. Bu süre içinde toplama kabı serin bir yerde saklanır.
  3. Ertesi sabahki ilk idrar da toplama kabına alınarak en kısa zamanda laboratuvara ulaştırılır.

Aşağıdaki testlerin yapılması istenildiğinde, özel koruyucu madde içeren toplama kabınızı ve yapılacak test ile ilgili ayrıntılı bilgileri (perhiz, ilaç, v.b.) almak için lütfen şubelerimize başvurunuz.

12 SAAT AÇLIK GEREKTİREN TESTLER
17 – Hidroksikortikosteroidler Homovanilik asit ( HVA ) Porfobilinojen
17 – Ketosteroidler Koproporfirin Selenyum
5 - Hidroksiindolasetik asit ( 5 – HIAA) Kreatinin Serotonin
Bakır Metanefrin Sitrat
Delta-aminolevulinik asit ( d - ALA ) Norepinefrin Üroporfirin
Dopamin Normetanefrin Ürik asit
Epinefrin Okzalat Vanilmandelik asit ( VMA )
Hidroksiprolin Porfirin  

ÖN HAZIRLIK GEREKTİREN TESTLER

Spermiyogram ; Testi yaptırmadan önce 2 – 7 gün arasında cinsel perhiz yapılması gerekmektedir. Dışarıdan getirilecek örneklerin en fazla yarım saat içinde laboratuvara ulaştırılmasına özen gösterilmelidir.

Dışkıda parazit ; Laboratuvarımıza 1 saat içinde ulaştırılamayacak dışkı örnekleri için şubelerimizden özel koruyucu madde içeren kap alınmalıdır. Laboratuvarda dışkıda parazit araştırılması amacıyla selofanbant incelemesi de yapılmaktadır. Laboratuvardan temin edeceğiniz selofanbant, sabah henüz tuvalete gitmeden önce ve de yataktan kalkmadan önce makata uygulanmalıdır; sonra taze dışkı örneği ile birlikte yarım saat içinde şubelerimizden birine ulaştırılmalıdır.

Angiotensin Converting Enzim ( ACE ) : ACE inhibitörü grubundan olan antihipertansif ilaçlar ( Kaptoril, Kaptopril , Lopril, v.b. ) örnek alımından önceki 12 saat içinde kullanılmamalıdır.Ancak bu bilgi ışığında öncelikle doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Terapötik İlaç Düzeyi(Therapeutic Drug Monitoring)Testleri ( Karbamazepin , Siklosporin , Digoksin , Lityum , Fenitoin, Valproik asit, v.b. ) : Örnek alımından bir önceki ilaç dozunun alınmaması tercih edilir. Ancak bu bilgi ışığında öncelikle doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

I. Trimester Down Sendromu Tarama Testi : Kan örneği alımı ile ultrasound ölçümünün aynı günde yapılması ve laboratuvara gelirken ultrasound ölçüm değerlerinin getirilmesi gerekmektedir.

Kortizol ve ACTH: Örnek , gün içindeki değişim nedeniyle 08 :00 – 10:00 veya 16:00 – 18:00 saatleri arasında alınmalıdır.

ÖZEL DİYET GEREKTİREN TESTLER

5 - Hidroksiindolasetik asit ( 5 – HIAA ): 24 saatlik idrar örneği toplanmadan 3 gün önce ve toplama sırasında diyet uygulanmalıdır.Bu süre içinde çikolata , kahve , çay , muz , domates , ceviz , patlıcan , portakal , limon yenilmemelidir.Aspirin , ağrı kesiciler , hipertansiyon ilaçları ve gualiacol içeren öksürük şuruplarının kullanılmaması önerilir.

Okzalat : 24 saatlik idrar örneği toplanmadan 3 gün önce ve toplama sırasında diyet uygulanmalıdır.Bu süre içinde ıspanak , çikolata , domates , çilek , dondurma , pasta , et , tavuk , balık ve et suyu içeren gıdalar yenilmemeli, askorbik asit ( C vitamini ) ve kalsiyum içeren ilaçlar kullanılmamalıdır.